
Hipoland Ośrodek jazdy konnej i hipoterapii
Ośrodek HIPOLAND w Busku - Zdroju (woj. świętokrzyskie) zaprasza wszystkich chętnych zainteresowanych rozpoczęciem nauki jazdy konnej oraz osoby chcące doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz dorosłymi gwarantuje bezpieczeństwo każdego naszego podopiecznego, niezależnie od jego wieku!
Z usług naszego ośrodka można korzystać od wtorku do niedzieli.
Zapraszamy do wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem
tel. 501-371-954
Największa atrakcja Buska-Zdroju
Do Państwa dyspozycji mamy 9 zrównoważonych koni o łagodnym charakterze. Gwarantujemy miłą atmosferę i niezapomniane wrażenia. U nas nie można się nudzić! Być może zastanawiasz się, dlaczego warto nas odwiedzić. Odpowiedź jest bardzo prosta:
- W naszym ośrodku HIPOLAND nauczysz się jeździć konno pod okiem doświadczonych oraz cenionych instruktorów jazdy konnej oraz podszkolisz swoje umiejętności jeździeckie.
- To unikalne miejsce na mapie regionu oferujące HIPOTERAPIĘ, czyli leczenie pacjentów poprzez jazdę konną oraz kontakt z żywym zwierzęciem.
- Ze względu na ciekawe otoczenie oraz walory turystyczne regionu Ponidzie (Busko-Zdrój i okolice), polecamy Wam szczególnie wycieczkę naszą BRYCZKĄ oraz RAJDY KONNE, a w sezonie zimowym oddajemy do Waszej dyspozycji KULIG.
Ośrodek jazdy konnej i hipoterapii w Busku - Zdroju
W naszej ofercie znajduje się m.in.
- nauka jazdy konnej dla osób dorosłych oraz dzieci
- hipoterapia, czyli wspomaganie leczenia osób chorych m.in. na autyzm czy zaburzenia równowagi
- wyjazdy w teren, rajdy po Ponidziu
- przejażdżki powozem w sezonie wiosenno-letnim
- kuligi w okresie zimowym
- niezapomniane imprezy integracyjne
- atrakcje dla dzieci (gry i zabawy pod okiem animatorów)
- organizacja urodzin, jubileuszy, okazjonalnych spotkań
- plac zabaw dla dzieci z widokiem na padok, czyli ogrodzone miejsce dla koni
- zawody w strzelaniu z łuku
Hipoland
Rehabilitacyjna 10
28-100 Busko-Zdrój
Polska
telefon:
501 371 954
e-mail:
Branża: Rozrywka i Rekreacja
Rodzaj firmy: Osoba fizyczna
Liczba pracowników: as do 1
NIP:
6551677635
Rocznik:
2011
HIPOTERAPIA – naturalna forma rehabilitacji
Ośrodek jazdy konnej i hipoterapii „Hipoland” posiada wyspecjalizowaną kadrę w zakresie rehabilitacji i dobrze przygotowane konie. Coraz więcej rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualniedecyduje się na tą formę rehabilitacji.
SKUTECZNOŚĆ HIPOTERAPII:
Dzięki terapii kontaktem z koniem i jazdą konną umożliwiamy dziecku odkryć utracony naturalny świat, chłonąć go wszystkimi zmysłami i przeżyć coś wspaniałego i autentycznego.
Koń jako jedyne zwierzę i "przyrząd terapeutyczny" jest w stanie przekazać siedzącemu na nim pacjentowi wzorzec prawidłowego chodu. Spowodowane jest to tym, że ruch konia powoduje poruszanie się głównie dolnej części ciała osoby na nim siedzącej w takim schemacie jaki ma zdrowy człowiek podczas chodu. Jest to między innymi: taki sam kąt przodopochylenia miednicy, odwiedzenie kończyny dolnej oraz rotacja jej w takim samym stopniu. Do tego schematu dochodzi naprzemienna praca nóg i obręczy barkowej. Należy tu dodać, że podczas jednej sesji terapeutycznej dochodzi do przekazania przez zwierzę na pacjenta około 3000 impulsów prawidłowego wzorca chodu. Podczas jazdy "na oklep" ruchy grzbietu konia masują dolną część ciała pacjenta co powoduje reakcję dwojaką: rozluźnienie mięśni przykurczonych i obniżenie tonusu mięśniowego u pacjentów dotkniętych spastycznością oraz wzmocnienie mięśni osłabionych u osób z obniżonym tonusem mięśniowym. Dodatkowo masaż ten wzmacniany jest przez wyższą temperaturę ciała konia co powoduje rozgrzanie dolnej części ciała pacjenta. Terapeutyczna jazda wyrabia także zmysł poruszania się w przestrzeni, wyostrza narząd słuchu i zmysł równowagi, wyczucie własnego ciała oraz czucie przestrzenne. Poprzez zajęcia z końmi likwidowane są wszelkiego rodzaju zahamowania w kontaktach z innymi, fobie, lęki, itp.
FORMY HIPOTERAPII :
Terapia ruchem konia – pacjent, bez wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń, poddawany jest ruchom konia.
Fizjoterapia na koniu – poza terapeutycznym oddziaływaniem ruchu konia – gimnastyka lecznicza na koniu, prowadzona przez fizjoterapeutę.
Terapia kontaktem z koniem – której istotą jest emocjonalny kontakt pacjenta z koniem, sytuacja terapeutyczna, a nie sama jazda (pacjent może w ogóle nie siedzieć na koniu).
Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego.
NIEZASTĄPIONE WALORY HIPOTERAPII:
1. Koń to wrażenie chodzenia – trójwymiarowe ruchy grzbietu końskiego w stępie są identyczne z ruchami miednicy prawidłowo kroczącego człowieka.
2. Koń hamuje przetrwałe, prymitywne odruchy postawy – łagodne, kołyszące ruchy stępa pozwalają je stopniowo eliminować.
3. Koń przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia – napięte i przykurczone mięśnie ulegają stopniowemu rozluźnieniu i rozciągnięciu, mięśnie słabszej strony ulegają wzmocnieniu.
4. Koń to niezwykły „pojazd terapeutyczny”- koń staje się odnóżami człowieka – o ileż bardziej to naturalne i przyjemne od wózka.
5. Koń koryguje postawę – utrzymanie prawidłowego dosiadu zmusza do aktywnego prostowania się.
6. Koń to uniwersalne stanowisko terapeutyczne – raz jest fragmentem materaca, innym razem terapeutyczną piłką, wałkiem, drabinką, klinem.
7. Koń rozluźnia spastyczne mięśnie – kontakt z ciepłem konia, stęp wyzwalający rytmiczne kołysanie dokonują rozluźnienia w zasadzie automatycznie.
8. Koń chroni przed przykurczami i ograniczeniem ruchomości w stawach – łańcuch ruchów uruchamia rytmicznie, ale łagodnie kolejno praktycznie wszystkie mięśnie i stawy.
9. Koń może usprawniać bardzo łagodnie – poprzez istniejący cały szereg odpowiednich ułożeń, podporów i technik asekuracji.
10. Koń to potężny generator bodźców równoważnych – ruszania i zatrzymania, przyspieszania i zwalniania, kołysania i zmiana kierunku jazdy.
11. Koń drażni zmysły i tworzy poczucie własnego ciała – szorstkość i miękkość sierści, subtelność chrap, rozmaitość kształtów, odgłosów i zapachów, wytrącenie i odnajdywanie równowagi.
12. Koń mobilizuje do starań, koń nie nudzi – zaangażowanie pacjenta jest naturalne i praktycznie nieustające.
13. Koń uaktywnia nas i otwiera nas – poddani rytmicznym i pobudzającym ruchom jazdy konnej produkujemy więcej hormonów, rośnie nasza aktywność ruchowa, koncentracja, uwaga, dobre samopoczucie do euforii włącznie.
14. Koń usprawnia pracę naszych organów – poprawia się funkcja krążenia, oddychania, praca jelit i funkcje odpornościowe organizmu.Koń hamuje przetrwałe, prymitywne odruchy postawy – łagodne, kołyszące ruchy stępa pozwalają je stopniowo eliminować.
PODSUMOWANIE – ODDZIAŁYWANIE HIPOTERAPII
1. Kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu.
2. Normalizacja napięcia mięśniowego.
3. Doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu.
4. Stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.
5. Zwiększenie poczucia własnej wartości.
6. Zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.
7. Rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.
WSKAZANIA:
- mózgowe porażenie dziecięce
- zespół Downa
- opóźnienia psychoruchowe o różnej etiologii
- zaburzenia emocjonalne
- autyzm
- zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej
- niewidomi
- niesłyszący
- nadpobudliwość psychoruchowa
- osoby z trudnościami z przystosowaniem społecznym
- dystrofia mięśniowa
Bryczką po Ponidziu, czyli atrakcje turystyczne okolic Buska - Zdroju
Powóz wycieczkowy pomieści 12 osób i jest wyposażony w stół oraz dwa długie miękkie siedziska ustawione naprzeciwko siebie, tak, że w trakcie jazdy możliwe jest biesiadowanie (uchwyty na napoje, skrzynie na rzeczy). Zakładany dach z oknami umożliwia jazdę w każdych warunkach atmosferycznych.Wycieczka jednogodzinna to przejazd przez Siesławice, Karabosy, Chotelek, postój na zwiedzanie i zrobienie zdjęć zabytkowego kościoła:
http://busko.travel/pl/informator_turystyczny/co_zobaczyc/o,13,kosciol_filialny_pw.sw.stanislawa_bpa.html
powrót przez Zbludowice.
Wycieczka 2 godzinna: przejazd przez Siesławice, Karabosy, Chotelek, postój na zwiedzanie i zrobienie zdjęć zabytkowego kościoła, następnie przejazd malowniczymi terenami Ponidzia,przepiękne widoki na garb Pińczowski, postój w rezerwacie Skorocice (czas na zwiedzanie i zdjęcia).
http://www.swietokrzyskie.pl/pokaz.php?mwo_id=29
Możemy także zorganizować wiele innych wycieczek wraz z przewodnikiem, takie jak: Pomnik Sosny, Zabytkowy kościół w Chotlu Czerwonym, objazd Parku Zdrojowego i wiele innych.
Dysponujemy również 4-osobową bryczką oraz 6-osobowymi saniami.
Wycieczki można połączyć z biesiadowaniem przy kominku, grillu lub ognisku oraz zabawą przy orkiestrze. Zapewniamy pełny catering, dopuszczamy także możliwość prowiantu własnego. Mamy przygotowane wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Oferujemy zniżki dla najmłodszych oraz promocyjne ceny dla zorganizowanych grup.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych jazdą konną w naszym ośrodku od wtorku do niedzieli, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.
Konie Busko HIPOLAND
ul. Rehabilitacyjna 10
28-100 Busko-Zdrój
tel. 501 371 954
e-mail: gitkab@wp.pl